Boşanma Avukatı 

Boşanma davası nasıl açılıyor? Boşanmak için hangi mahkemeye başvurmak gerekiyor? Anlaşmalı boşanmak için neler yapmak gerekiyor? Boşanma işlemleri neler? İşte tüm bular boşanma sürecinde çok sık sorulan sorular… En doğru cevapları almak ve boşanma sürecini hak kaybına uğramadan ve zarar görmeden tamamlamak istiyorsanız Bozdağ Hukuk Boşanma Avukatlarından danışmanlık ve avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 

Boşanma Davası ve Boşanma Avukatının Etkisi

Aile Hukuku kapsamında yer alan boşanma davaları günümüzde mahkeme koridorlarını en fazla meşgul eden davalar. Modern çağın yaşam koşullarında artık anlaşmak ve evlilik birliğini uzun yıllar sürdürmek oldukça zorlaştı. Bunda zorlaşan ekonomik koşulların da etkisi var, kalabalık ve kaos içinde sürdürülmeye çalışılan yaşantıların da… Etki ya da sebepler her ne olursa olsun, boşanmak elbette herkes için üzücü bir durum ve süreci de son derece yıpratıcı. Anlaşmalı bir şekilde boşanılıyor olunsa bile durumun mutlaka her iki taraf için de yıpratıcı yanları olabiliyor. İşte bu süreci kısaltmak ve yıpratıcılığını azaltmak için boşanma avukatlarının üstlendiği rol oldukça önemli. Şöyle ki, boşanma davaları davaya konu olan durumlarla ilgili olarak çekişmeli boşanma davaları ve anlaşmalı boşanma davaları olarak ikiye ayrılıyor. Nafaka, tazminat, velayet, mal paylaşımı gibi konular genel olarak ayrılmak isteyen eşlerin uzlaşmaya varamadığı konular olarak karşımıza çıkıyor ve davayı çekişmeli bir sürece taşıyor. Ancak boşanma avukatının tecrübesi ve etkin rolüyle süreç anlaşmalı boşanma davasına evrilebiliyor. Bunda doğru hazırlanmış bir dava dilekçesi ve elbette her iki tarafın da haklarını müşterek noktalarda koruyan bir boşanma protokolünün hazırlanmasının etkisi var.

 

Boşanma İşlemleri Nelerdir?

Boşanma davasında boşanma işlemlerinin neler olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmek önemli. Her iki boşanma türünün farklı işlemleri ve süreç içerisinde izlenecek başka yolları olduğunu hatırlatalım. Çekişmeli boşanma davalarında alanında uzman bir avukata başvurmak her şeyden önemli. Bunun ardından yapılması gerekenler ise boşanma sebebine uygun bir şekilde boşanma dilekçesi hazırlamak, bu dilekçede davalı ve davacı tarafın kimlik ve adres bilgileri eksiksiz olarak belirtmek, ayrılık kararını aldıran olayları detaylı şekilde aktarmak ve varsa dilekçeye her türlü belgeyi eklemek. Dava sürecinde şahit göstermek de ayrıca önem taşıyor.

 

Öte yandan son yıllarda anlaşmalı boşanmalarda bir artış yaşanıyor ve bu boşanma türünde özellikle hazırlanacak boşanma protokolünde çok dikkatli olmak gerekiyor. Uzman bir boşanma avukatının desteğini almak anlaşmalı boşanma bile olsa oldukça önem taşıyor. Hak kaybı yaşanmaması içinse dava açılırken anlaşmaya varılan her konuda çok titiz davranmak, sınırları çok iyi belirlemek gerekiyor. Anlaşmalı boşanma davalarında işlemler şu şekilde gerçekleşiyor: İlk olarak eşler boşanma avukatının da gerekli yönlendirmeleriyle bir anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlıyorlar. Bu dilekçede her iki tarafın da kimlik ve adres bilgileri yer alıyor. Dilekçede boşanma sebepleri ve anlaşmaya varılan tüm konular detaylarıyla yazılıyor. Bu dava türünde bir boşanma protokolü hazırlanması var elbette. Protokolün de doğru şekilde hazırlanması davanın seyri ve haklar açısından oldukça önem taşıyor.

 

Boşanma Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Boşanma davalarında süreç boyunca dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Zaten alanında uzman bir avukatın yönlendirmeleri de dikkat edilmesi gereken bu noktalar için oldukça önemli. Pek çok kişi özellikle anlaşmalı boşanma davalarında avukata ihtiyacı yokmuş gibi düşünse de durum öyle değil. Boşanma sürecini etkileyen pek çok konu ve önemli ayrıntı bulunuyor. Öncelikle boşanma davası açmadan önce boşanma kararının bir kez daha gözden geçirilmesinde fayda var. Arada bir de çocuk varsa gerçekten bu karardan emin olunup olunmadığı son bir kez daha masaya yatırılmalı. Evliliği bitirmek çok basit bir kararmış gibi görünse de tüm hayatı değiştireceği unutulmamalı, öte yandan çocuğun da hayatını değiştirecek ve tüm hayatını da etkileyecek bir karar olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bu sebepleri gözeterek, ayrılmak isteyen eşler boşanma avukatından önce bir aile danışmanına başvurmalı ve süreci önce aile danışmanıyla birlikte değerlendirmeli. Aile danışmanına ayrılmayı düşünen eşler birlikte başvurabilir ve birlikte danışmanlık hizmeti alabilir ki böylesi çok daha faydalı sonuçlar alınmasını sağlayabiliyor. Boşanma kararı her iki taraf için de netse, eşler önce anlaşmalı boşanma yoluna gitmeli. Böylece hem çok kısa sürede davayı sonuçlandırmak hem de yıpranma payını azaltmak mümkün olabiliyor. Boşanma sürecinde dava açılmadan önce müşterek çocuğun kimde kalacağına da karar vermek en önemli konulardan biri. Böylece çocuğun eşlerin çekişmesinin tam ortasında kalmasına engel olunuyor. Nafaka, tazminat gibi konularda ödenebilecek miktarları talep etmek de sürecin uzamaması adına önemli, diğer türlü hem karşı taraf bu miktarları kabul etmeyebiliyor hem de sonrasında ödenmesi konusunda sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Aynı şekilde maddi ve manevi tazminat açısından da bu yaklaşımı benimsemek gerekiyor. Yoksulluk ve maddi tazminat talebinde bulunmak isteyenlerin bunu boşanma kararı kesinleştikten sonra ilk bir yıl içerisinde yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde bu hak ortadan kalkıyor.