Anlaşmalı Boşanma Ücreti 2020

anlaşmalı boşanma ücreti

Sağlıklı bir boşanma olabildiğince tartışmasız olandır. Boşanma davalarının hem mali hem de duygusal yükü küçümsenmemelidir. Mahkeme sistemindeki gecikmeler, davanın genellikle ertelenmesi oldukça yıpratıcı olabiliyor. Çoğu zaman, sağlıklı çiftler boşanma anlaşmasına varamamış olsa bile, davayı çözmek için hala iletişim kurmaya istek gösterebilirler. Bu durumda, tarafların ve avukatlarının uzlaşma için bir araya gelmesi ve boşanma şartlarını mahkeme dışında çözmeye çalışması yaygındır.

Bu durumda tam olarak anlaşmalı boşanma olarak nitelendirilmektedir. Bu durumun mali yükü de çekişmeli boşanmaya nazaran daha az maliyet içerir. Çoğu durumda da, mali anlaşmazlıkları çözmenin en etkili yolu avukatlar arasında yapılan anlaşmalardır. İster anlaşmalı ister çekişmeli boşanma olsun tüm bu süreçlerde bir boşanma avukatı ile çalışmak oldukça sağlıklı olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya göre daha kolaydır. Elbette hiçbir boşanma kolay değildir. Özellikle hayatlarınızı ayırdığınız eşiniz ile bazı konularda anlaşma yapmak zor olabilir. Anlaşmalı boşanmalarda avukat tercih etmeyebilirsiniz. Ancak hukuki sürecin zorluğun bir yana duygusal bir konu olan boşanma sürecinde profesyonel bir avukatın size en iyi yol gösterecek kişi olduğunu unutmayın.

Boşanan çiftlerin çoğunun farkına varmadığı şey, avukatları olsa bile, çoğu zaman kendi davalarının en azından bir kısmını müzakere etmeye başlarlar. Çünkü kişi sorunlarını, çocuklarını, hedeflerini ve korkularını bir avukattan daha iyi bilir. Burada önemli olan süreç yönetimidir. Bu da profesyonellerin işidir. Bu konuda kendinize güveniyorsanız tabi ki de boşanma sürecinizi kendiniz yönetebilirsiniz.

Sizin için neyin en önemli olduğunu belirlemek, diğer taraf için neyin en önemli olduğunu düşünmek gibi durumlar anlaşmanın zeminini hazırlar. Bazı durumlarda eşler arasında büyük farklar olabilir. Yani erkeğin ya da kadının baskısı ile ortaya bir güç dengesizliği çıkabilir. Bu, taraflar arasında büyük bir yaş farkı, yaşam şekli, eğitim durumu ya da konumu gibi durumları içerir.

Bunun yanı sıra korku da etkileyici faktörler arasındadır. İşte tam da bu noktada avukatın önemi ortaya çıkar. Hangi konuda olursa olsun kendinizi yetersiz hissetmeniz durumunda bir avukat süreci yönetecek ve sağlıklı bir anlaşma profili ortaya koyacaktır.

boşanma davası nasıl açılır 2020

Anlaşmalı Boşanma Davasında Dikkat Edilecek Noktalar

Anlaşmalı boşanma elbette çekişmeli boşanmaya göre daha hızlı sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma için her iki kişinin de iyi niyetle çaba göstermesini gerektirir. Çekişmeli boşanmaların maliyeti daha yüksektir. Duygusal, zihinsel, psikolojik, mali ve zaman kavramı olarak sizi oldukça etkiler. Çözülmemiş sorunlar ne yazık ki özellikle günümüzde ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Bu nedenle de en sağlıklı boşanma şekli anlaşarak yapılan boşanmalardır. Genellikle mahkeme işlemleri veya alternatif anlaşmazlık çözümü yöntemleriyle birlikte yürütülebilir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma sürecinde dikkat edilecek hususlar ise;

  • Boşanma zaten kendini belli eder. Boşanma kararınızı verdikten sonra bir avukat ile görüşmeli ve anlaşmalı bir şekilde nasıl boşanabileceğiniz hakkında detaylı bilgi almalısınız. Çocuk velayeti veya nafaka konusundaki bir sorunun olması durumunda bunu nasıl çözeceğiniz konusunda avukatınızdan yol göstermesini talep edin. Çözülmesi zor konuları tartışmak süreci zorlaştırır. Boşanma avukatınız, boşanmanızda çözülmesi kolay olan sorunları belirlemenize yardımcı olabilir. Öncelikle basit konulardan başlayabilirsiniz.
  • Eşinizin ne istediğini öğrenin. Bu durum aslında oldukça önemlidir. Eşinizi dinlemek ve gerçekten ne istediğini öğrenmek için zaman ayırın. İnsanlar dinlendiğini hissettiğinde ve görüşlerinin ciddiye alındığını hissettiğinde aranızdaki gerilim azalabilir. Neleri istediğini öğrendikten avukatınız ile birlikte sizde karşı strateji geliştirebilirsiniz.
  • Sizin için önemli olan şeye öncelik verin. Öncelik verirken, gelecekteki mali durumunuz için neyin en iyisi olduğunu, ailenizin geleceğini ve daha iyi bir yaşam sürdürmek için nelerden vazgeçmeye istekli olduğunuzu düşünün.
  • Duygularınızı kontrol edin. Elbette boşanmak kolay bir olay değildir. Duygusal iniş çıkışlar yaşamanız oldukça doğaldır. Bu nedenle de duygularınız kontrol etmeniz son derece önemli olacaktır. Bu yüzden boşanma davalarında şiddetle avukat tavsiye edilir. Öfke, hayal kırıklığı ve kıskançlıkla baş etmeniz gerekecektir. Yoksa sorun çıkaran taraf siz olursunuz ve bu durum size kazançtan çok kayıp getirir.
  • Çocuklarınız söz konusu olduğunda yasanın neleri kapsadığından emin olun. Her mahkeme çocuğu ön plan koyar. Çünkü onlar geleceğimiz için oldukça değerlidir. Hem sizin hem de eşinizin çocuklarınızla ilişki kurmanıza izin veren bir anlaşma yapın. Velayet konusunda açık olun. Çocuğun kimin yanında kalması çocuğa fayda sağlayacak bu konuda dürüst olun. Tabi ki çocuk fikirlerini beyan edecek durumdaysa çocuğunuz ile de konuşun.
  • Alternatifler İçin Çözüme açık Olun. Açık fikirli olmaya çalışın. Avukatınızdan ihtiyaçlarınızı, eşinizin ihtiyaçlarını ve çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek çeşitli çözüm senaryoları oluşturmaya yardımcı olmalarını isteyin. Eşinizin fikirlerini dinleyin. Fazla seçenek orta yolu bulmanıza da yardımcı olacaktır.

anlaşmalı boşanma davası

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreci Nasıl İşler?

Anlaşmalı boşanma açabilmeniz için öncelikle bir yıllık evlilik sürecini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise tüm konularda anlaşma sağladığınızda bir protokol imzalarsınız. Bunun sonucunda ise ortak bir dilekçe verirseniz. Yani dilekçe de her iki tarafın imzasının bulunması zorunludur. İsterseniz bu dilekçeyi isterseniz de bir taraf verebilir.

Sonuçta resmi olarak iki tarafında ıslak imzası bulunacaktır. Daha sonra ise süreç başlar ve duruşma için gün verilir. Hâkim eşler arasında yapılan öncelikle bu anlaşmayı inceler. Bu anlaşmanın herhangi bir zorlama ya da baskı yapılmadan imzalandığını anlamak için bazı analizler yapar ve üçüncü kişileri dinleyebilir.

Eğer anlaşmalı boşanma protokolünüzde herhangi bir sorun görmezse muhtemelen evliliğiniz tek celsede sona erer. Bu nedenle bu süreç doğru planlanmalı ve doğru kararlar verilmelidir. Mahkemede hâkim kesinlikle tarafsız olmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir